Zaštita dišnih organa

Važnost promjene 3M filtera – filteri ne traju vječno

Zašto i kada zamijeniti svoje 3M filtere?

Korištenje filtera za zaštitu dišnih organa može biti zbunjujuće i komplicirano te postoji niz uobičajenih pitanja i problema koje nastaju redovito. Pitanja i odgovori u nastavku pokušavaju ih ukratko pokriti.

Koje vrste filtera postoje?

Štite samo od čestica, npr. prašine, maglice i para, aerosola, dima, plijesni, bakterija i tako dalje.

Filteri za čestice

Štite samo od plinova i para. Postoje različite vrste filtera za plin i paru za različite vrste plinova.

Filteri za plin/paru

Štiti od čestica i plinova. Koriste se različiti kombinirani filteri za plin, paru i čestice ovisno o plinu ili pari prisutnim u zraku.

Kombinirani filteri

Zašto moram redovito mijenjati filtere?

Filteri za čestice se začepljuju i teže dišu zbog povećanog fiziološkog opterećenja korisnika. Filteri za plin i paru počinju propuštati onečišćenje nakon što se njihovi sorbenti zasićuju. To se zove proboj.
Važno: Odabir filtera mora obaviti stručna osoba s potpunim poznavanjem respiratornih opasnosti na radnom mjestu.

Koji propisi i standardi reguliraju dizajn i korištenje filtara i respiratora za višekratnu upotrebu?

Dvije glavne odredbe odnose se na zaštitu dišnih organa. Uredba (EU) 2016/425 od 9. ožujka 2016. pokriva dizajn, proizvodnju i marketing osobne zaštitne opreme. Direktiva 89/656/CEE od 30. studenog 1989. je o minimalnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima za korištenje osobne zaštitne opreme od strane radnika na radnom mjestu.

EN 529 je standardni poziv „Uređaji za zaštitu dišnih organa – Zaštitni uređaji za dišne ​​sustave — Preporuke za odabir, uporabu, njegu i održavanje” mogao bi vam pomoći u odabiru, čišćenju i održavanju uređaja za zaštitu dišnog sustava.

Mnogi standardi definiraju zahtjeve, ispitivanje i označavanje za maske za lice i filtere:

EN 136: Uređaji za zaštitu dišnih organa – Maske za cijelo lice

EN 140: Sredstva za zaštitu dišnog sustava – Polumaske i četvrtmaske

EN 143: Sredstva za zaštitu dišnog sustava – Filteri za čestice

EN 405: Uređaji za zaštitu dišnih organa — Polumaske za filtriranje s ventilima za zaštitu od plinova ili plinova i čestica

EN 14387: Uređaj za zaštitu dišnog sustava – Filter(i) plina i kombinirani filter(i)

Kako rade filteri čestica?

Za izradu filtera koristi se sloj nasumično orijentiranih vlakana. Obrađena vlakna mogu se koristiti za privlačenje i hvatanje čestica dok one teku u i kroz filterski materijal. Povećanje debljine i učinkovitosti hvatanja filterskog materijala povećava učinkovitost filtera u hvatanju čestica.

Filteri za čestice testirani su prema EN 143. Fizika hvatanja čestica pokazuje da je raspon veličine čestica 0,02-0,2 mikrona ekvivalentnog promjera i da ima srednji maseni promjer čestica od približno 0,3 do 0,6 µm jer je to najteži raspon veličine za uhvatiti. Filter za čestice testiran je aerosolom natrijevog klorida koji se sastoji od čestica uglavnom ove veličine. Postoje četiri uobičajena mehanizma filtracije, a to su hvatanje presretanjem, inercijski udar i difuzijsko hvatanje te elektrostatičko privlačenje.

U praksi, filteri za čestice dizajnirani za zaštitu dišnog sustava će uhvatiti čestice svih veličina – glavna razlika je relativna učinkovitost u rasponu između ~0,1 i 1 um. Svaka klasa filtera mora djelovati iznad određene razine u odnosu na ispitni aerosol da bi se zatim klasificirao prema EN 143 kako je objašnjeno u nastavku.

EN 143 koristi klasifikacijski sustav za utvrđivanje učinkovitosti čestice koje će ovi filteri uhvatiti na pr. P1, P2, P3.

Što je filtar s oznakom P1, P2, P3?

Filteri za čestice se klasificiraju prema učinkovitosti filtriranja. Postoje tri klase filtera za čestice: P1, P2 i P3 u rastućem redoslijedu učinkovitosti filtriranja.
P1: Mora biti najmanje 80% učinkovit za najprodornije veličine čestica.
P2: Mora biti najmanje 94% učinkovit za najprodornije veličine čestica.
P3: Mora biti najmanje 99,95% učinkovit za najprodornije veličine čestica.

Što je razina filtera N95?

N95 je klasifikacija američkog Nacionalnog instituta za sigurnost i zdravlje na radu (NIOSH) koja je slična ocjeni P2 prema EN143. N se odnosi na natrijev klorid, a 95 se odnosi na to da su ti proizvodi najmanje 95% učinkoviti u odnosu na ispitni aerosol natrijevog klorida. NIOSH također ima filtere za čestice tipa R i P za uljne čestice. U Europi je uobičajeno u zdravstvenim sredinama da se koriste P2 respiratori.

Koliko dugo traju filteri za čestice?

Kako se filteri za čestice pune kontaminantom, oni zapravo postaju sve restriktivniji za prolaz čestica i mogu biti bolji filter. Međutim, oni također postaje teže disati. Korisnik će primijetiti ovo povećano opterećenje i u nekom trenutku odlučiti da je ograničenje previsoko i tada će morati promijeniti filter. Koliko brzo će se to dogoditi ovisit će i o količini čestica u zraku za udisanje. Vrlo prašnjav posao će brže začepiti filtar nego relativno čist posao. Točka odluke o promjeni varirat će od pojedinca do pojedinca, budući da su neki ljudi osjetljiviji na povećanje opterećenja disanja od drugih.

Kada da zamijenim svoje filtere za čestice?

Zamijenite 3M filtere za čestice kada:

• Otpor pri disanju postaje pretjeran za korisnika (to će se razlikovati od pojedinca do pojedinca).
• Filter ima fizička oštećenja.
• Postaje nehigijenski, tj. u njega se kašljalo/kihalo, a unutrašnjost je u neprihvatljivom stanju.
• Neka radna mjesta npr. zdravstvenim okruženjima, može zahtijevati zamjenu maski/filtera nakon svake upotrebe zbog postupaka kontrole infekcije.

Postoje li situacije u kojima se filteri za čestice ne smiju koristiti?

Postoji nekoliko aplikacija u kojima se filteri čestica NE smiju koristiti:
• Kada nije zajamčena razina kisika u okolini > 19,5%. Filteri ne stvaraju kisik.
• Za hvatanje plinova ili para – za njih je potreban filter za plin/paru sa posebnom oznakom.
• Kada su koncentracije zagađivača u zraku visoke, tj. veće od standardnih dopuštenih za taj tip respiratora.
• Kada lokalni propisi zahtijevaju korištenje druge specifične vrste respiratora za specifične primjene.

Kako radi filter respiratora za plin i organsku paru?

3M proizvodi filtere za respiratore za plin i paru kako bi se smanjila izloženost korisnika mnogim različitim plinovima i parama. Da bi se postigao ovaj cilj, filteri respiratora su punjeni materijalom koji se zove aktivni ugljen.

Aktivni ugljen se obično proizvodi od ugljena ili obnovljivih izvora poput drveta ili kokosovih ljuski. Može se “aktivirati” zagrijavanjem materijala u dušiku ili pari na približnim temperaturama od 800 – 900°C. Dobiveni materijal ima značajan broj mikropora koje pomažu absorbirati različite organske pare. Te se mikropore mogu mjeriti i optimizirati za specifične potrebe proizvoda i performanse.

Kada se plinovi i pare uvlače kroz filter organske pare, zrak se filtrira dok se pare kondenziraju u pore ugljika. Pare se kreću kroz filter iz jedne pore u drugu. To se događa brže za male hlapljive pare s nižim točkama vrelišta (npr. aceton). Do određene migracije organskih para može doći čak i tijekom skladištenja, stoga morate biti oprezni prije ponovne uporabe filtera. Djelotvorni vijek trajanja je vrijeme dok pare ne počnu izlaziti iz filtera.

Za razliku od filtera za čestice, vijek trajanja nije označen promjenom otpora disanja. Umjesto toga, filteri se moraju mijenjati u skladu s lokalnim propisima; ili iritacija od onečišćenja; ili prema izračunu softvera 3M™ Service Life Life, što god nastupi prije.

Aktivni ugljen sam po sebi ne može apsorbirati druge vrste plinova ili para kao što su kiseli plinovi, amonijak, formaldehid, itd. U nekim slučajevima ugljiku se dodaju dodatni metali i soli kako bi se selektivno uklonili ovi spojevi. Iz tog razloga, 3M nudi razne filtere i maske za zaštitu radnika u različitim okruženjima i zadovoljavanje osobnih preferencija.

EN 14387 koristi sustav klasifikacije za identifikaciju različitih vrsta onečišćenja koje ovi filteri hvataju. 3M filteri slijede ovaj sustav označavanja i kodiranja boja.

Čimbenici koji utječu na vijek trajanja:
• Koncentracija izloženosti
• Temperatura
• Vlažnost (vodena para zauzima prostor u ugljičnim porama)
• Brzina disanja
• Klasa filtera

Koliko traju filteri za plin/paru?

Filteri za plin/paru ocjenjuju se prema njihovom upijajućem kapacitetu. S povećanjem kapaciteta, ocjene su: Klasa 1, 2 ili 3. To znači da možemo imati filtere tipa A1 ili B2 ili multiplinske filtere poput A2B2E2K1.

Na radni vijek (tj. koliko dugo će raditi) bilo kojeg filtera za plin/paru utječu mnogi čimbenici – koncentracija i identitet onečišćenja, brzina disanja, razina vlage, ventilacija, temperatura, vrsta ugljika itd.

Kako biste dobili procjenu životnog vijeka 3M filtera za plin/paru, korištenje 3M softvera za radni vijek omogućuje izračun procijenjenog očekivanog vijeka trajanja prema primjenjivim uvjetima na radnom mjestu.

Koja je razlika između A i AX filtera?

Filter A je za organske plinove i pare s točkom vrelišta >65ºC. npr. Toluen, ksilen, MEK, benzol, alkoholi. AX filter je za visoko hlapljiva organska otapala s točkom vrelišta <65ºC. npr. Metanol, 1.3 butadien, acetaldehid.

Ove vrste kemikalija migriraju kroz sloj ugljika tijekom vremena. Zbog toga se AX filteri moraju mijenjati nakon svake smjene prema EN 14387. Proizvođači također navode maksimalnu koncentraciju upotrebe i maksimalno vrijeme upotrebe, stoga svakako slijedite upute proizvođača. AX su ispitani na različite plinove do A filtera i imaju dodatna ispitivanja desorpcije prema EN 14387.

Kada da zamijenim svoj filter za plin/paru?

Zamijenite 3M filtere za plin i paru:
• Kada istekne rok valjanosti otisnut na zapečaćenom paketu.
• Ako se osjeti miris ili okus, kada korisnik kašlje ili osjeti nelagodu. To znači da se filteri ne mijenjaju dovoljno često i da treba prilagoditi raspored izmjene filtera. Ne treba se oslanjati na njuh kao na primarni pokazatelj.
• Ili u skladu s vašim utvrđenim rasporedom izmjene filtera.

Kako biste izbjegli miris ili okus onečišćenja kada koristite 3M filteri za plin i paru, poduzmite sljedeće korake:
• Kada dobijete novi par 3M filtera za plin i paru, provjerite datum isteka na poleđini pakiranja.
• Napišite datum na filterima kada se prvi put izvadi iz pakiranja.
• Koristite filtere na respiratoru u svom normalnom radnom okruženju.
• Ako u bilo kojem trenutku osjetite miris ili okus zagađivača ili iritacije, filtere je potrebno odmah zamijeniti.
• Zabilježite koliko dugo su filteri trajali uspoređujući datum zabilježen na filteru i trenutni datum.
• Ako radna praksa ostane ista, a razine para/plinova su dosljedne, zamijenite svoje filtere u redovitijem vremenskom razdoblju.
• Ili u skladu s vašim utvrđenim rasporedom izmjene filtera

Zašto ne mogu pomoću mirisa ili okusa odrediti kada treba promijeniti filter za plin/paru?

Upozoravajuća svojstva kao što su miris, iritacija očiju i iritacija dišnih puteva su se oslanjala na naznaku kada počinje probijanje kemijskog filtra. Međutim, svojstva upozorenja oslanjaju se na ljudska osjetila koja nisu tako pouzdana kao:

• Postoje značajne varijacije među pojedincima.
• Osjet mirisa se mijenja zbog jednostavnih prehlada i drugih bolesti.
• Miris onečišćenja može biti prikriven drugim mirisima.
• Umor mirisa, gdje se tijekom nekog vremena osjet mirisa umori i neće uspjeti otkriti visoke koncentracije, a posebno kada koncentracija raste postupno, npr. sumporovodik.
• Prag mirisa za neke kemikalije premašuje razine na kojima se mogu smatrati opasnima.
• Neki plinovi nemaju miris i stoga se neće detektirati npr. ugljični monoksid.
• Neke kemikalije imaju niske granične vrijednosti mirisa, ali ne predstavljaju opasnost po zdravlje u tim koncentracijama, npr. metil merkapten. Obzirom na varijabilnost među ljudima u pogledu otkrivanja mirisa i razlike u mjerenju pragova mirisa, bolja praksa je uspostaviti raspored izmjene filtera.

Što je raspored izmjene filtera?

Raspored izmjene filtera je određeno vremensko razdoblje nakon kojeg će se kemijski filter zamijeniti. Ovo vremensko razdoblje može se utvrditi nakon razmatranja procjene vijeka trajanja, uvjeta na radnom mjestu kao što su koncentracija zagađivača, relativna vlažnost, temperatura, radne aktivnosti, obrazac korištenja respiratora (npr. kontinuirana ili povremena uporaba), prisutnost drugih materijala, mogućnost migracije kontaminanata /desorpcija, zdravstveni učinci plina ili pare i kvaliteta upozoravajućih svojstava, ako ih ima.

Raspored izmjene filtera mora se temeljiti na objektivnim informacijama koje će osigurati da se filteri za plin/paru promijene prije kraja njihovog radnog vijeka. Svrha rasporeda promjena je odrediti vremensko razdoblje za zamjenu filtera respiratora. Podaci i informacije na koje se oslanjaju za utvrđivanje rasporeda trebaju biti uključeni u program zaštite dišnih organa.

Postoje li situacije u kojima se filteri za plin i paru ne smiju koristiti?

Postoji nekoliko aplikacija u kojima se navedeni filteri NE smiju koristiti:

• Kada razina kisika nije zajamčena > 19,5%.
• Za hvatanje čestica npr. prašinu, maglu, pare ili vlakna.
• Tamo gdje G&V filter ne može uhvatiti prisutne zagađivače.
• Kada su koncentracije plinova i para u zraku vrlo visoke.
• Kada lokalni propisi zahtijevaju korištenje druge specifične vrste respiratora za određene primjene.

Često postavljana pitanja

Koliki je rok trajanja 3M filtera?

Pod uvjetom da su pohranjeni neotvoreni u originalnom pakiranju, filteri će trajati tri ili pet godina (ovisno o proizvodu) od datuma proizvodnje.

Kako da pohranim svoj 3M respirator i filtere za višekratnu upotrebu?

Kada se ne koriste, 3M respirator i filteri trebaju biti čisti i suhi, te podalje od ulja i sunčeve svjetlosti i korozivne atmosfere kako bi se izbjeglo propadanje. U tu svrhu može se koristiti spremnik ili vrećica koja se može zatvoriti.

Zašto moram koristiti filtar za čestice sa svojim filtrima za plin i paru za neke primjene?

Postoje mnoge situacije u kojima su istovremeno prisutni i opasnost od čestica i opasnost od plina/pare. Filter za čestice uklanja sitne kapljice ili čestice u zraku (npr. maglicu od bojenja sprejom). Filteri za plin i paru ne filtriraju te čestice. Ako se ne koristi filter za čestice, mogu se udahnuti.

Mnogo je čimbenika kao što su razina izloženosti, druge kontrole, radna brzina, brzina disanja itd. koji pridonose tome koliko dugo filter traje i kada bi ga trebalo promijeniti. Neki pokazatelji za to su:

• Za filtere za čestice ili maske kada otpor pri disanju postane prevelik za korisnika.
• Dođe do oštećenja npr. slomljena traka, izgorjela rupa na maski itd.
• Postaje nehigijenski, tj. u njega se kašljalo/kihalo, a unutrašnjost je u neprihvatljivom stanju.
• Za kombinirane filtre (čestice i plin i paru), kapacitet svakog će ovisiti o koncentraciji u zraku koja se filtrira – punit će se svojom brzinom i trebat će se mijenjati kada je pun. Ovo može biti različitom brzinom od druge.
• Na radni vijek (tj. koliko dugo će raditi) bilo kojeg filtra za plin i paru (G&V) utječu mnogi čimbenici – kapacitet, koncentracija i identitet onečišćenja, brzina disanja, razina vlage, ventilacija, temperatura, vrsta ugljika itd.
• Neka radna mjesta npr. zdravstvena okruženja, mogu zahtijevati zamjenu maski/filtera nakon svake upotrebe zbog postupaka kontrole infekcije. Stoga ne postoji određeno vrijeme i učestalost zamjene proizvoda varira od zadatka do zadatka, situacije do situacije i proizvoda do proizvoda.

Svako radno mjesto je jedinstveno i potrebno je procijeniti svoju specifičnu situaciju kako bi se odredio adekvatan raspored izmjene filtera.